Zdeformowane mapy świata

Opublikowane przez Tomasza Strojnego | lip 08, 2014

Dziś dowiedziałem się, że mapy świata których używałem są przekłamane (EDYCJA: jeśli chodzi o powierzchnię - zapraszam do przeczytania komentarza napisanego przez użytkownika laik, dziękuję za zwrócenie uwagi). Jest to spowodowane tym, że ktoś nieumiejętnie przełożył prawie kulisty kształt Ziemi na płaską mapę.

Oczywiście nie traktuję tego jako wielkie kłamstwo wszech czasów, ale troszkę mną to ruszyło. Kto jeszcze nie wie, może zaciekawić. A kto wie, czemu mi tego wcześniej nie powiedział? :)

Poniżej świeżutki wycinek mapy od Google:

mapa.png

na którym widać, że Afryka jest niemalże tych samych rozmiarów co Grenlandia. Być może niektórych zaciekawi, że Grenlandia ma niewiele ponad 2 miliony kilometrów kwadratowych powierzchni, a Afryka ponad 30 milionów kilometrów kwadratowych, czyli prawie 15 razy więcej. To niestety tyczy się niedotrzymania proporcji całej mapy (i przy okazji wszystkich z których korzystałem).

Kto by się spodziewał, że do dziś korzysta się z map, które zostały zaproponowane przez Gerarda Merkatora w 1569. Oczywiście był to czas Europeizacji świata, więc mapa pokazująca nienaturalnie dużą Europę w samym środku musiała stać się oficjalną. Cała historyjka tutaj[EN]. Pytanie brzmi, czemu używamy jej do tej pory?

Niemiecki kartograf Arno Peters przedstawił swoją wersję mapy, która zachowuje powierzchniowe proporcje:

Peters-Projection-Map-1024x660.jpg

Prawda że wygląda zgoła inaczej?

Dla porównania takie dysproporcje są pomiędzy mapami używanymi od ponad 400 lat, a tą zaproponowaną przez Petersa:

peters-projection-comparison-world-map-1024x651.jpg

Jeżeli kogoś zaciekawiłem, zapraszam do zgłębiania tematu.

Prelekcja Arno Petersa z 1974r w Berlinie [EN]

Źródła

Komentarze

  • Mapa nigdy nie była i nie będzie odwzorowana wiernie. To wynika z tego, że powierzchni kuli nie da się idealnie przenieść na powierzchnię płaską. Odwzorowania kartograficzne posiadają 3 cechy: są wiernopowierzchniowe, wiernoodległościowe lub wiernokątne. Nigdy mapa nie będzie posiadała równocześnie trzech cech, zawsze któraś z tych cech będzie dominująca. Wcale nie znaczy, że mapa zaproponowana przez Arno Petersa jest lepsza niż Merkatora z 1569 r. Po prostu bardziej uwidacznia jedną z cech. Odwzorowanie Merkatora jest za to wiernokątne, co ma istotne znaczenie np. dla nawigacji. Mapa Petersa jest wiernopowierzchniowa ale pod pozostałymi względami jest po prostu nie do przyjęcia...Pozdrawiam

  • A co z zdjęciami z satelity. Afryka wygląda tak samo ja na mapie Merkatora. Powinna przypominac mape Petersa???

    • Nie ma zdjęć z satelity, bo satelity nie istnieją, a ziemia jest płaska.

  • Nawet globus jest przekłamany.

    Ziemia jest geoidą tak naprawdę. Geoidę bardzo trudno jest odwzorować dlatego upraszcza się ją do elipsoidy a tę z kolei do kuli o średnim promieniu.

    Wiedza na poziomie podstawówki. Ktoś chyba spał na lekcji Geografii.

    W nawigacji stosuje się dwa typy map: Merkatora gdzie linia azymutu przykładowo 45 stopni jest prosta – Loksodroma Azymutalne/Biegunowe gdzie jednak są ukazane dwie półkule w formie koła. Najbardziej wierne. Jednak trudne w nawigacji. Owszem pozwala wytyczyć najkrótszy dystans czyli Ortodromę.

    Jednak Ortodroma ma różne kursy końca i początku drogi w praktyce pływa się po krótkich odcinkach Loksodroma stycznych z Ortodromą.

Dodaj komentarz

Informacje o najnowszych wpisach publikuję na moim profilu na Facebook.

Używamy plików cookie w celu zapewnienia najlepszej jakości usług. Kontynuując, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie.