System, sztuka i sport walki

Opublikowane przez Tomasza Strojnego | sty 04, 2018

Czy rozumiesz różnicę pomiędzy systemem a sportem walki? Jeżeli sztuki walki dla Ciebie to to samo co sport walki, to polecam poświęcić chwilę. Zwłaszcza jak planujesz rozpocząć treningi w tym kierunku.

Czy mistrz świata w boksie mógłby zostać znokautowany przez drobną dziewczynę?

bokser-znokautowany-1024x744.jpg

Tak na prawdę nigdy nie wiesz co Cię spotka na ulicy i mistrz Jujutsu tak samo jak każdy inny może zostać znokautowany przez drobną dziewczynę. Dlaczego? Bo podstawą walki ulicznej jest brak jakichkolwiek zasad, dlatego zawsze możemy zostać zaskoczeni. Pytanie brzmi, jak mistrz w boksie poradzi sobie z kopnięciem poniżej pasa, które w walce ulicznej jest jak najbardziej dozwolone. Czy powie napastnikowi "ej, ale jak coś to nie ma kopania"?

Nie chcę tutaj wywyższać Jujutsu nad boks. Zwłaszcza, że prawdopodobnie każdy mistrz w boksie byłby w stanie posłać mnie na deski jednym uderzeniem. Nie o to mi chodzi. Zamysł tego wpisu ma uświadomić różne podejście do treningu w zależności od stylu i pokazać, że nie można powiedzieć, że jeden styl jest lepszy od drugiego.

Można powiedzieć, że dla kogoś jeden styl jest lepszy od drugiego, bo każdy ma inne upodobania, ale nie można udzielić takiej oczywistej i jednoznacznej odpowiedzi.

Sporty walki

Jeżeli trenujemy po to, żeby zdobywać medale, puchary i rywalizować z innymi zawodnikami, to sporty walki są jedynym wyjściem. Sporty walki to określenie dla takich sportów, w których dwóch lub więcej zawodników zmierza się ze sobą wykorzystując pewien określony zestaw technik żeby zdobyć punkty i tym samym wygrać. Dla przykładu bokserzy tylko uderzają i w ich treningu kładzie się główny nacisk na silne i szybkie uderzenia. Skoro można wykorzystywać tylko uderzenia, to nie przejmujemy się tym, że przeciwnik nas kopnie.

W zależności od sportu może być mniej lub więcej ograniczeń, ale jedno jest pewne: ograniczenia są zawsze. Jak ktoś złamie zasady to zostaje zdyskwalifikowany. Niezależnie od stopnia brutalności, nigdy nie będą prowadzone zawody z pełną dowolnością (chyba że nielegalne, albo wrócą czasy gladiatorów).

Sztuki walki

To co odróżnia sport od sztuki walki, to to, że w sztuce główny nacisk kładzie się na rozwój osobisty, a nie na rywalizację. Zastanawiasz się po co to trenować?

Uczeń zapytał mistrza:

"Uczysz mnie walczyć a mówisz o pokoju. Jak można pogodzić te dwie sprawy?"

Mistrz mu odpowiedział:

"Lepiej być wojownikiem w ogrodzie niż ogrodnikiem na wojnie."

Tak na prawdę trening sztuk walki bardzo pozytywnie wpływa na świadomość swojego ciała i otoczenia. Rozwija psychicznie i fizycznie. Niesie ze sobą wiele korzyści i jest świetną odskocznią od przytłaczających spraw życia codziennego. Polecam je szczególnie w tej ostatniej roli - niejeden mój znajomy potwierdzi, że po ciężkim dniu w pracy, trening na wieczór niesamowicie odpręża.

System walki

W systemach walki wychodzimy poza ograniczenia zasadami i regulaminami sportów. System to kompletny zestaw technik, który można wykorzystać w sytuacji realnego zagrożenia. Najczęściej rozwijane i praktykowane w treningach służb specjalnych, wojska czy policji, ponieważ są to osoby narażone na najwięcej zagrożeń ze strony drugiego człowieka. A w takich sytuacjach nie ma zasad, sędziów i zdobywania punktów. Liczy się wyjście cało z opresji, obrona siebie, bliskich czy swojego mienia. Przykładami kompletnych systemów walki mogą być polski BAS-3 czy combat56, rosyjska Systema, izraelska Krav maga czy japońskie Jujutsu.

Podsumowanie

Nie można powiedzieć jednoznacznie że jeden styl jest leszy od drugiego. Dlaczego? Bo każdy kieruje się swoim rozsądkiem i swoimi przekonaniami. Jedni ćwiczą po to, żeby zdobywać nagrody, inni żeby się poruszać, czy odprężyć, a jeszcze inni, żeby umieć się obronić. Każdy powód jest dobry i żadnego podejścia nie wolno krytykować.

Jeżeli chodzi o moje subiektywne zdanie - dla mnie najważniejsza jest umiejętność obrony siebie i swoich bliskich. Co więcej stawiam na rozwój fizyczny i psychiczny oraz poprawianie świadomości swojego ciała i otoczenia.

To jest też podejście, które staram się zaszczepiać na swoich treningach. Nie wiem czy mi się to udaje, może któryś z moich uczniów się wypowie? :)

Komentarze

Dodaj komentarz

Informacje o najnowszych wpisach publikuję na moim profilu na Facebook.

Używamy plików cookie w celu zapewnienia najlepszej jakości usług. Kontynuując, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie.