Firmy w polsce
Opublikowane przez Tomasza Strojnego | paź 27, 2013
Czy w Polsce mamy polskie firmy?
Od czasu powstania tego wpisu przeczytałem już kilka podobnych, także nie jest on bardzo innowacyjny. Mimo to uważam, że warto poświęcić chwilę na prześwietlenie polskiego rynku i nawet nie czytając treści można spojrzeć na poniższe zestawienie firm.
Wyobraźmy sobie taką scenkę z życia typowego Polaka:
Budzi się rano, a właściwie zostaje obudzony przez budzik. Wstaje ze swojego łóżka. Od razu sprawdza czy nikt nie dzwonił i nie pisał przez noc i włącza swojego laptopa. Szybkie mycie, jakieś lekkie ciuszki, siada na rower i jedzie po śniadanie do sklepu. Kupił od razu kolację, bo po pracy nie będzie miał czasu jechać. Szybko podgrzewa co trzeba, kolację chowa do lodówki. Ubiera swój najlepszy garnitur, siada w auto i walczy z tysiącami takich jak on, próbujących dostać się przed 7 do swojego miejsca pracy. Oczywiście w połowie musiało zabraknąć paliwa, więc zajeżdża na stację benzynową zatankować. Po pracy tak jak się spodziewał rano, nie za wiele ochoty i czasu zostało po ciężkim dniu, więc szybka kolacja, mycie i chwila dla siebie. Przysiąść i pomyśleć. Dlaczego tak mało zarabiamy w Polsce? Przecież mamy świetnych fachowców. Co się dzieje z tymi pieniędzmi? Specjalnie nie wyjeżdżał z kraju, żeby pomóc i dać zarobić swoim rodakom...
Poniższa treść nie służy reklamie, ani odwrotnie. Są to produkty spotykane na co dzień w życiu każdego z nas. Te opisane poniżej są zwykłymi przykładami. Chwila zastanowienia.
Budzi się rano, a właściwie zostaje obudzony przez budzik w swoim smartfonie. Jest to Samsung Galaxy S II, działający na Androidzie kupiony w Saturnie. Nie mamy w Polsce fabryki Samsunga. Tak samo Sony, LG, HTC i całej reszty. Jego smartfon został wyprodukowany najprawdopodobniej w Chinach. Podobnie jak znaczna większość całego sprzętu elektronicznego jaki go otacza. Oczywiste jest też, że nie bezpośrednio z Chin do nas trafia taki sprzęt. Przeszedł przez parę zagranicznych rączek, a nasze polskie są ostatnimi w tym całym międzynarodowym łańcuchu. Android jest od Google, a Saturn jest Niemiecki. Laptop to Toshiba (Japonia), na systemie Microsoft (Stany Zjednoczone). Łóżko z którego wstaje jest z Holenderskiej IKEI. Mycie i golenie? Większość produktów, których używam pochodzą od P&G (Stany Zjednoczone) z markami takimi jak: Head&Shoulders, Gilette, Old Spice, Oral-B, Ambi Pur, Duracell, Fairy, Vizir i wiele innych. Lekkie ciuszki na rower są z Adidasa, Reeboka (Adidas-group – Niemcy), albo Nike, Converse (NIKE, inc. - Stany Zjednoczone). Rower tajwańskiej firmy Giant. Sklep do jakiego jedzie to Auchan (Francja). Na śniadanie kupił sobie płatki śniadaniowe Nestlé (Szwajcaria), a na kolację serek Almette (Niemcy). Mleko do płatków podgrzewał na kuchence firmy Electrolux (Szwecja), a kolację schował do lodówki firmy Siemens (Niemcy). Garnitur Hugo Boss (Niemcy). Samochód Toyota Corolla (Japonia), a jak zabrakło paliwa to zatankował na Statoilu (Norwegia). Pracuje w Google (Stany Zjednoczone) i na co dzień w pracy używa języka angielskiego – który jest językiem firmowym.
I wtedy dociera do niego, że pomimo miejsca urodzenia i zamieszkania nie do końca jest Polakiem.
Gdzie jest problem? Dlaczego mamy taki dostęp i taką chęć kupowania produktów z zagranicy? Jak masz coś ciekawego do dodania - zostaw komentarz. Bardzo chętnie poczytam i dodam go do wpisu.
- Przede wszystkim to na co zwracał uwagę już nie jeden. W naszym Kraju brakuje producentów. Wszyscy, którzy zdecydują się otworzyć jakąś działalność gospodarczą (i tak chwała im!), w znakomitej większości są to przedsiębiorstwa oferujące usługi. Czym może być to spowodowane?
- Może tym, że oferowanie usług jest dużo bezpieczniejsze - tj. nie wymaga dużych inwestycji w sprzęt specjalistyczny. 1.Może tym, że jesteśmy zalewani produktami z Chin. Nic dziwnego, że w Polsce te produkty są chętniej kupowane. Zazwyczaj są produkowane w marnych warunkach pracy za bardzo niskie wynagrodzenie, co sprawia że ich cena jest nieproporcjonalnie mała do wartości danego produktu. Chcąc produkować odpowiedniki w Polsce trzeba się liczyć z tym, że cena będzie kilkakrotnie większa. Niestety społeczeństwo konsumenckie w Polsce jest na takim poziomie, że woli produkt gorszy - byle tańszy.
- Może być to też problem tego, że w mentalności typowego Polaka tkwi wizja krajów zachodnich jako raju. Może faktycznie najlepsza jest stal niemiecka, kosmetyki francuskie, a zegarki szwajcarskie, ale dlaczego mielibyśmy kupować niemieckie zegarki, szwajcarskie kosmetyki i francuską stal? Dlaczego w takich sytuacjach nie moglibyśmy dać szansy produktowi pochodzenia polskiego?
- Jest jeszcze jeden bardzo nieprzyjemny fakt. Postaram się go opisać na przykładzie reklamującego się bardzo polsko piwa Tyskie. Jak zobaczymy na stronie tyskie.pl marka Tyskie należy do Kompanii Piwowarskiej (podobnie jak dużo innych znanych marek: http://www.kp.pl/nasze-marki/ , ale je zostawiam w spokoju). Kompania Piwowarska to polska grupa piwowarska z siedzibą w Poznaniu, która powstała po połączeniu marki Lech Browary Wielkopolski i Tyskie Browary Książęce w roku 1999. Ze strony Kompanii Piwowarskiej trafiam jednak na stronę SABMillera gdzie dowiaduję się, że marka Tyskie została przez nich zakupiona już w 1996 roku. Gdzie w takim razie lecą pieniądze, które wydaje nam się, że powinny zostać w Polsce? Fakt, że pracownicy takich firm dostają miejsca pracy i wszyscy Polacy po drodze też dostają swoje, ale gdzie leci główny dochód?
- Kolejny, tym razem smutny i oczywisty problem to fakt, że tym światem rządzą pieniądze. Przez to mniejsze przedsiębiorstwa, które mają i tak ciężki start nie będą miały dostatecznych środków na reklamę i nie będą miały się jak wybić. Chyba że zrobią jakiś rewolucyjny produkt. Jednakże najczęściej do drzwi takiej firmy stosunkowo szybko puka przedstawiciel dużej firmy proponując równie duże pieniądze za wykupienie firmy, lub sprzedawanie produktu pod ich logiem. Najsmutniejsze w tym wszystkim jest to, że prawdopodobnie tylko skrajny fanatyk nie przyjąłby takiej oferty.
Na podsumowanie chciałem wrzucić Wam raport ze swojego rekonesansu po firmach, które na co dzień spotykamy dookoła siebie. Oczywiście całej masy produktów nie przedstawiałem traktując je jako tak dobrze rozreklamowane, że nie wymagają przedstawiania (dla przykładu produkty pod logiem Kindera). Fakty, którymi możemy się pochwalić są wyróżnione. Jeżeli widzisz gdzieś błąd, albo chciałbyś dodać coś od siebie - zostaw komentarz, chętnie to dodam.
Markety
Ogólnospożywcze i spożywczo – przemysłowe
- Tesco (Wielka Brytania)
- Bierdonka (właścicielem jest portugalskie konsorcjum Jerónimo Martins)
- Lewiatan (Polska)
- Alma (Polska)
- Auchan (Francja)
- Carrefour (Francja)
- E. Leclerc (Francja)
- Grupa Schwarz (Kaufland, Lidl) (Niemcy)
- Aldi (Niemcy)
- Intermarché (Francja)
- Społem (Polska)
- Stokrotka (Polska)
- Delikatesy Centrum (Polska) (Własciciel: Spółka Eurocash SA, Luis Amaral)
- Piotr i Paweł (Polska)
- Groszek (Polska)
- Żabka (Czesko-słowacka Penta Investments)
- Real, Makro (Metro Group – Niemcy)
Budowlane i dekoracyjne
- Jysk (Dania)
- Praktiker (Niemcy)
- Ikea (Właściciel: Holenderski koncern INGKA)
Polska jest drugim po Chinach najważniejszym producentem mebli sprzedawanych w sklepach IKEA na całym świecie. Źródło: Piotr Mazurkiewicz "Miliarder na emeryturze", Rzeczpospolita 22-23 września 2012, strona A16
- Castorama (w 2002 Brytyjska Grupa Kingfisher plc przejęła 100% udziałów w Castoramie)
- Obi (Niemcy; Należy do grupy Tengelmann Group)
- Black Red White (Polska)
- Leroy Merlin (Francja)
- NOMI (Polska)
- Media Markt, Saturn (Metro Group - Niemcy)
- Media Expert (Polska)
- Mixelectronics (Polska)
- RTV Euro AGD (Polska)
- Eldom (Polska)
Odzieżowe i obuwnicze
- Big Star (Polska / Szwajcaria – spółka joint venture)
- New Gate Group (do 2007 roku CCC) Marki: Quazi oraz Boti (Polska)
- LPP S.A. (Polska, ale odzież robiona głównie w Chinach) Marki: Reserved, Cropp, House, Mohito
- C&A (Szwajcarska COFRA)
- Decathlon (Francja)
- ETOS S.A. (Polska) Marki: Diverse, COALITION
- Factory Outlet (Hiszpania)
- New Yorker (Niemcy)
- Deichmann (Niemcy)
- H&M (Szwecja)
- KappAhl (Szwecja)
- Vistula Group marki: Vistula, Wólczanka, W.Kruk, Deni Cler (Polska)
- Smyk (NFI Empik Media & Fashion)
Drogerie
Douglas (Niemcy) Sephora (Francja) Rossman (Niemcy) Super-Pharm (Kanada)
Banki w Polsce (największe 14 banków)
Źródło: "50 największych banków w Polsce", Miesięcznik Bank, czerwiec 2012
- PKO Bank Polski SA
- Pekao S.A. (Spółka akcyjna pod kontrolą włoskiej grupy UniCredit)
- BZ WBK (od 2011 roku należy do hiszpańskiej grupy Santander)
- BRE Bank (głównym udziałowcem jest niemiecki Commerzbank AG – ponad 70% udziałów w spółce)
- ING BSK
- Raiffeisen Bank Polska Spółka Akcyjna (należy do austriackiej grupy Raiffeisen Zentralbank Österreich AG)
- Getin Noble Bank SA
- Millenium S.A. (strategicznym inwestorem Banku Millennium jest portugalski Banco Comercial Portugues – ponad 65% udziałów)
- Bank Handlowy (największym akcjonariuszem jest Citibank, N.A. - od 14 sierpnia 2007 75% akcji)
- Nordea (Sztokholm)
- Bank Gospodarki Żywnościowej (Rabobank, Holandia – 59,35%)
- BNP Paribas (należy do francuskiej grupy BNP Paribas)
- Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.
- Bank Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna
Stacje benzynowe
- BP (Wielka Brytania)
- Royal Dutch/Shell (brytyjsko-holenderski koncern)
- Polski Koncern Naftowy ORLEN Spółka Akcyjna, stacje z logiem Orlen oraz Bliska
- Grupa Lotos S.A.
- Lukoil (Rosja)
- Neste (Finlandia)
- Statoil (Norwegia)
- Tesco (oczywiście tak samo jak sklep – Wielka Brytania)
Sieci fast food
- Da Grasso (Polska)
- Kentucky Fried Chicken (na prawdę trzeba pisać? Właściciel: YUM! Brands)
- McDonald's (Stany Zjednoczone)
- North Fish (Polska)
- Pizza Hut (Stany Zjednoczone, właściciel: YUM! Brands)
- Subway (Stany Zjednoczone)
- Telepizza (Hiszpania)
- Burger King (Stany Zjednoczone)
Produkty spożywcze
- Maspex Wadowice (Polska)
Kubuś, Tymbark, Caprio, Figo, Cremona, Puchatek, Makaron Lubella, Makaron Pełne Ziarno, Hortex (wykupiony w 2006 przez fundusz inwestycyjny Argan Capital)
Colian S.A. (do 2011 r. Jutrzenka Holding) (Polska)
- Jutrzenka, Goplana (zakład produkcyjny), Hellena, Kaliszanka, Ziołopex, i niedługo Solidarność
- LOTTE Wedel sp. z o.o (dawniej E. Wedel) (Japonia)
- Nestlé S.A. (Szwajcaria) Aero, Princessa, Kitkat, Lion, Jojo, Nałęczowianka, Mazowszanka, Dar Natury, Nestea, Nescafe, Winiary, Bon Pari, Purina, Maggi, Gerber i oczywiście płatki
- Ferrero (Włochy) Kinder, Nutella, Rafello, TicTac, Duplo, Pocket Coffee
- Mondelēz International, Inc. (dawniej Kraft Foods, Inc.) (USA) Olza - producent wafli "Prince Polo", LU Polska, Oreo, Milka, Toblerone, Cadbury, Halls, Jacobs, Eclairs, Alpen Gold
- Kraft Foods Group, Inc. (USA) Capri Sun, Philadelphia, Maxwell House
- Danone (Francja) Actimel, Activia, cała masa produktów Danone
- Zott (Niemcy) Serduszko, Monte, Naturalna Rozkosz, Deser z koroną, Jogobella
- Müller, Hochland – Almette (Niemcy) Według strony Hochland: Na rynku polskim, rumuńskim i rosyjskim jesteśmy obecnie czołowym producentem serów topionych i twarogowych.
Produkty codziennego użytku i kosmetyki
- NIVEA (Niemcy)
- Ziaja (Polska + kosmetyki Ziaja nie są testowane na zwierzętach)
- P&G (Stany Zjednoczone)
- Always, Discreet, Gillette, Gillette Venus, Head&Shoulders, Herbal Essences, Londa Professional, Max Factor, Naturella, Olay, Old Spice, Pantene, Tampax, Wella, Wellaton, Blend-a-med, Oral-B, Pampers, Ace, Ambi Pur, Ariel, Bonux, Braun, Dreft, Duracell, Fairy, Lenor, Vizir, Wella
- Cederroth AB (Szwecja)
- Soraya, Dermika, Salvequick
- Johnson&Johnson (Stany Zjednoczone)
- Benecol, Bengay, Carefree, Clean & Clear, Compeed, Johnson's Baby, Listerine, Nicorette, Nizoral, Neutrogena, Sudafed, Zyrtec
- L’Oréal (Francja, 26,4% akcji należy do Nestlé)
- Garnier, Vichy
- Avon (Stany Zjednoczone)
- Unilever (Unilever NV – Holandia oraz Unilever PLC – Wielka Brytania)
- Amino, Algida, Delma, Hellmann's, Kasia, Knorr, Lipton, Saga, Cif, Domestos, Persil, Pollena 2000, Axe, Dove, Lux, Rexona, Signal, Timotei
Wnioski
Przyglądając się powyższemu raportowi można wysnuć kilka ciekawych wniosków i spostrzeżeń. Generalnie markety Polskie są droższe niż zagraniczne. Znaczna przewaga marketów pochodzi z Niemiec i Francji.
Producentów sprzętu elektronicznego typu laptopy, telefony, smartfony czy tablety w Polsce praktycznie nie ma. Jak uważasz że się mylę – koniecznie napisz komentarz, chcę ich zobaczyć i rozreklamować.
Większość towarów jest produkowana w Chinach, Wietnamie lub Indiach. Pomimo, że mamy demokrację, warto zwrócić uwagę, że znaczna część produkcji jest w miejscach, gdzie ludzie nie mają prawa głosu i pracują w bardzo ciężkich warunkach. Kupując towar od polskiego producenta z polskiej fabryki, możemy być przygotowani na wyższą cenę, ale z drugiej strony w takiej sytuacji płacimy za uczciwą pracę, którą każdy z nas mógłby wykonywać i chciałby być w niej dobrze traktowany. Galerie są wypchane sklepami firm zagranicznych, a sklepy (nawet polskie) zagranicznymi produktami do tego stopnia, że trzeba się dobrze postarać, żeby znaleźć polskie.
Jak produkt jest dobrze rozreklamowany to na 90% marka należy do dużego, bogatego, zagranicznego koncernu.
Warto kupować w małych, lokalnych sklepach i kupować słabiej rozreklamowane produkty mając na uwadze fakt, że dajemy zarobić nie tylko tym którzy i tak mają już dużo. Dość popularne jest zjawisko wewnętrznej konkurencji. Firma sprzedaje dwa lub więcej produktów, które wydają się kompletnie konkurencyjne, a zyski idą do tej samej firmy. Przykładem jest firma P&G, która posiada marki Ariel, Bonux i Vizir. Równie ciekawym zabiegiem jest sztuczka Metro Group, która jest właścicielem Media-Saturn-Holding GmbH – co znaczy, że cała sprzedaż ze sklepów Saturn leci do tej samej sakwy co zarobek ze sprzedaży w sklepach Media Markt.
Komentarze
Dodaj komentarz
Informacje o najnowszych wpisach publikuję na moim profilu na Facebook.